دکتر مهدی کریمی

روانپزشک و متخصص اعصاب و روان

آدرس مطب ها

مطب 1: خیابان پاسداران، خیابان گل نبی، پلاک 49، طبقه چهارم، واحد 16

مطب 2: بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان امام خمینی، پلاک ۳۷۰ طبقه اول واحد ۷

روزهای هفته

روزهای فرد

روزهای زوج

شماره تماس

021-22979460

021-66128259

عوارض امفتامین

عوارض آمفتامین چیست؟ مصرف آن چه پیامدهایی دارد؟

Picture of دکتر مهدی کریمی

دکتر مهدی کریمی

آمفتامین چیست؟ در این مقاله میخواهیم از عوارض آمفتامین و همینطور نحوه ترک این ماده و مشتقات آن بیشتر بدانیم. آمفتامین ها گروهی از داروها هستند که فعالیت برخی مواد شیمیایی را در مغز افزایش می دهند و جزو داروهای محرک طبقه بندی میشوند. برخی از نام‌های دیگر آمفتامین عبارتند از: ICE، اسپید، کریستال مت، ویز و متامفتامین.

آمفتامین ها داروهای محرکی هستند که فعالیت برخی مواد شیمیایی را در مغز افزایش می دهند. آنها به تعدادی از ترکیبات شیمیایی کمی متفاوت با فعالیت های بسیار مشابه اشاره می کنند. چند نمونه از آمفتامین ها عبارتند از: دگزامفتامین، که برای مقاصد پزشکی برای درمان بیماری هایی مانند اختلال توجه در کودکان و بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود وسولفات آمفتامین، که عمدتا به عنوان مت آمفتامین سرعتی شناخته می شود که شکل قوی‌تری از آمفتامین است و عمدتاً به‌عنوان «کریستال»، «مت»، «سنگ» یا «یخ» شناخته می‌شود.

داروهای دارای آمفتامین که کاربرد پزشکی دارند عبارتند ازدکستروآمفتامین، متیل فنیدیت ( ریتالین )، متامفتامین، آدرال و مدافینیل. همچنین داروهای شبه آمفتامین مثل افدرین، فنیل پروپانولامین و پسودوافدرین (که از آن در آزمایشگاههای غیرقانونی برای ساخت مت آمفتامین استفاده می شود) که فروش بدون نسخه آنها ممنوع و غیرقانونی است. داروهای هم خانواده آمفتامین که قابلیت سومصرف نیز دارند عبارتند از: فندیمترازین، دی اتیل پروپیون، بنزفتامین، فنترمین است که همه این داروها میتوانند تمامی اختلالات ناشی از آمفتامین را ایجاد کنند. 

اشکال متامفتامین چیست

مت آمفتامین

متامفتامین دارای چهار شکل رایج است: قرص، کریستال (همچنین به عنوان یخ یا سنگ نیز شناخته می شود)، پایه (همچنین با عنوان خمیر نامیده می شود) و پودر (همچنین با عنوان سرعت نیز شناخته می شود).

به این ترتیب، “مت” ماده مخدر مت آمفتامین است و “speed” شکل پودری “مت” و “یخ” شکل بلوری “مت” میباشد. همچنین متامفتامین از رنگ تقریباً شفاف به شکل کریستالی تا سفید، صورتی، زرد، نارنجی، آبی، سبز یا قهوه ای متغیر است.

از متامفتامین های معروف میتوان به شیشه که شکل قویتر آمفتامین است اشاره کرد که مصرف کنندگان، آن را به اشکال استنشاقی، تدخینی ویا تزریق استفاده میکنند که اثرات روانشناختی آن ساعتها طول می کشد و بسیار قوی است.

برای برخی افراد، استفاده از مت آمفتامین می تواند به وابستگی روانی و جسمی بسیار قوی منجر شود، به خصوص اگر تزریق یا دود شود.

شکل کریستالی مت آمفتامین که گاهی اوقات کریستال مت یا یخ نامیده می شود، بسیار قوی و اعتیادآور است. برخی آن را با کراک مقایسه می‌کنند، زیرا هر دو بصورت تدخینی مصرف می‌شوند و باعث افزایش اثرات روانگردانی شدید و قدرتمندی در فرد می‌شوند و هر دو بسیار اعتیادآور هستند.

همچنین در مورد عوارض کشیدن گل بخوانید

علت متداول استفاده آمفتامین در بین عموم

مصرف آمفتامین فعالیت برخی مواد شیمیایی در مغز را افزایش میدهد و به عنوان داروهای محرک طبقه بندی می شود. داروهای محرک با افزایش فعالیت مغز، حالت برانگیختگی بدن را افزایش می دهند.

افراد به دلایل مختلفی از مواد مخدر استفاده می کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • برای خوش گذرانی، فراموشی مشکلات یا به نوعی فراراز مشکلات و مصائب
 • برای به دست آوردن اعتماد به نفس و اجتماعی شدن
 • از روی کنجکاوی
 • حذف مسئولیت شخصی در قبال تصمیمات
 • برای جشن گرفتن یا همدردی کردن
 • برای رفع خستگی و استرس.
 • خوددرمانی برای مقابله با مشکلات.
 • برای بیدار ماندن یا هوشیار ماندن.

اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف آمفتامین چیست؟

هیچ سطح ایمن از سوء مصرف مواد مخدر غیرقانونی وجود ندارد. همه داروها از جمله آمفتامین ها بسته به ویژگی های افراد (مانند اندازه بدنی، جنسیت، خلق و خو، رژیم غذایی، تناسب اندام، سن، انتظارات و سلامت)، خود دارو (مانند مقدار مصرف و خلوص آن)، و نحوه مصرف آن و محیطی که فرد هنگام استفاده از دارو در آن قرار دارد.

عوارض آمفتامین در کوتاه مدت و در دوزهای بالا عبارتند از:

مصرف آمفتامین
 • احساس قدرتمند بودن یا برتر بودن.
 • حرکت تکراری
 • تنفس نامنظم.
 • ضربان قلب بسیار سریع یا نامنظم.
 • بستن فک / دندان قروچه.
 • موارد وحشت زدگی.
 • پوست رنگ پریده.

اثرات بلند مدت علاوه بر اثرات کوتاه مدت قرص آمفتامین عبارتند از:

اثرات مت آمفتامین شامل اضطراب، افسردگی، پارانویا، پرخاشگری و علائم روان پریشی است. مت آمفتامین همچنین خطر مشکلات سلامت روان را افزایش می دهد، به ویژه در افرادی که وضعیت سلامت روانی موجود یا آسیب پذیری در برابر مشکلات سلامت روان دارند.

از آنجایی که متامفتامین قوی تر از دگزامفتامین است، مصرف کنندگان احتمالاً عوارض جانبی شدیدتری را تجربه خواهند کرد.

خطر Overdose با قرص آمفتامین

از عوارض آمفتامین اوردوز یا مسمومیت ناشی از آن است که معمولاً به دلیل خواص تحریک کننده دارو ناشی میشود که میتواند منجر به سکته مغزی، نارسایی قلبی، تشنج و مرگ شود. خطر اوردوز به طور کلی با دوز بیشتر افزایش می یابد. از آنجایی که قدرت و محتوای آمفتامین های خیابانی ناشناخته است، قضاوت در مورد دوز آن دشوار است و خطر مصرف بیش از حد را افزایش می دهد.

مصرف بیش از حد مواد مخدر و محرک و مواد توهم زا مثل کشیدن ماری جوانا زندگی را تهدید می کند. اگر به عوارض آمفتامین یا اثرات بد مصرف آمفتامین مشکوک شدید هر ثانیه مهم است و بهتر است سریع عکس العمل نشان دهید و فوراً با آمبولانس یا روانپزشک خود تماس بگیرید.

تعدادی از علائم و نشانه‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد فردی دچار مشکل شده است. برخی از این عوارض آمفتامین شامل:

 • بیش فعالی، تعریق
 • تنفس سریع یا احساس اینکه “نمی توانید نفس بکشید”
 • مشکل در دفع ادرار
 • لرزش / لرزش / اسپاسم
 • درد قفسه سینه، تپش قلب
 • افزایش دما
 • لرز بدن
 • سرگردانی
 • سردرد شدید
 • استفراغ
 • رفتارهای اختلال شخصیت پارانوئید، هذیانی، آشفته، تحریک پذیر، مضطرب یا روان پریشی
 • تشنج

به یاد داشته باشید: لازم نیست کسی همه این علائم را داشته باشد تا اوردوز طلقی شود. فقط تعداد کمی از آنها می تواند به این معنی باشد که دچار عوارض آمفتامین شده اید و به کمک اضطراری نیاز دارند.

عوارض آمفتامین

همچنین در مورد درمان اسکیزوفرنی بخوانید

تاثیر عوارض آمفتامین بر روی مغز

شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف آمفتامین با اثرات منفی طولانی مدت بر سلامتی، از جمله افسردگی، اضطراب، روان پریشی و اختلال حافظه و بیماری آلزایمر مرتبط است.

یک مطالعه آزمایشی در پرث برای تعیین اینکه آیا مصرف کنندگان آمفتامین دارای ناهنجاری های مغزی هستند یا خیر انجام گرفت. افرادی که با علائم مرتبط با آمفتامین به بخش اورژانس بیمارستان رویال پرث مراجعه کردند، واجد شرایطی بودند که برای این مطالعه استخدام شوند. ناهنجاری‌های مغزی با استفاده از(MRI) شناسایی شدند و زمانی تعریف می‌شوند که مغز در اثر مصرف مواد مخدر آسیب دیده و منجر به ناهنجاری در مغز شود.

نتایج این مطالعه آزمایشی نشان داد که از هر پنج مورد یک مورد ضایعه مغزی یا اسکار مغزی دارد. شایع ترین ناهنجاری MRI مشاهده شده یک جسم روشن ناشناس (UBO) بود که بیشتر در ناحیه جلویی مغز یافت میشد. این یافته با سایر گزارشات ناهنجاری های ناحیه جلوی مغز در مصرف کنندگان متامفتامین مطابقت دارد.

تاثیر مصرف آمفتامین بر روی سلامت روان

شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد عوارض آمفتامین که با مصرف طولانی مدت آن میتواند اثرات جدی بر سلامتی بگذارد، از جمله افزایش نشانه های افسردگی، اضطراب، روان پریشی و اختلال حافظه مرتبط است.

از دیگر عوارض آمفتامین اینست که آنها می‌توانند ویژگی‌های روان‌پریشی را در افرادی که سابقه مشکلات سلامت روانی ندارند (روان‌پریشی ناشی از آمفتامین) ایجاد کند. یا می‌تواند آسیب‌پذیری زمینه‌ای را در معرض یک مسئله سلامت روان قرار دهد. اگر قبلاً مشکل سلامت روانی برای شما تشخیص داده شده است، آمفتامین‌ها می‌توانند ویژگی‌های روان‌پریشی آن بیماری را تشدید کنند.

همچنین یکی دیگر از عوارض آمفتامین این است که می‌توانند تأثیر مخربی بر داروهای مورد استفاده برای کنترل مسائل سلامت روان داشته باشند.

درمان اعتیاد

همچنین در مورد اختلال دوقطبی بخوانید

چه مدت طول می کشد تا آمفتامین ها از بدن خارج شوند؟

مصرف آمفتامین ها بر روی افراد مختلف تأثیر متفاوتی دارند. قدرت، دوز، و دفعات استفاده از آن می تواند بر مدت زمان ماندگاری آن در سیستم بدنی آنها تأثیر بگذارد. همچنین بسته به تحمل، سن و جنسیت، سلامت کلی، متابولیسم، خلق و خو و محیطی که در آن زندگی می کند، می تواند بر روی فرد موثر باشد.

آمفتامین ها را می توان از 4 تا 8 ساعت پس از مصرف در خون، تا 3 تا 4 روز پس از مصرف در ادرار و تقریباً 24 ساعت پس از مصرف امفتامین در بزاق تشخیص داد، اما می تواند به مقدار و قدرت مصرفی و متابولیسم فرد بستگی داشته باشد.

توجه به این نکته ضروری است که تشخیص داروها و متابولیت های آنها در هر نمونه بیولوژیکی (خون، ادرار و بزاق) بسته به هر فرد و عوامل بیولوژیکی آنها می تواند تغییر کند و بیشتر بازه های زمانی پیشنهادی بر اساس مطالعات علمی است، اما نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد.

ترک امفتامین

برخی از عوارض و علائم رایج ترک قرص آمفتامین عبارتند از:

 • خستگی و افزایش نیاز به خواب
 • افزایش اشتها
 • حرکات و انقباضات بدن
 • کندی واکنش و حرکت
 • درد های جسمی
 • تحریک پذیری و بی قراری
 • رویاهایی که اغلب واضح و گاهی ناخوشایند هستند
 • افسردگی


ترک آمفتامین معمولاً موجب تهدید خاصی برای سلامتی فرد نمیشود. با این حال، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و باعث عود عوارض آمفتامین شود. سم زدایی تحت نظارت یک روانپزشک خوب ممکن است احتمال عود عوارض آمفتامین را کاهش دهد.

مراجعه به یک روانپزشک و آگاهی از تاثیرات مصرف مواد روی ذهن و روان از موارد اصلی درمان میباشد. درمانهای فردی مثل مشاوره، روان درمانی فردی، گروه درمانی، دارودرمانی، سم زدایی در محیط بستری انجام میشود. نهایتا ECT یا شوک تراپی در موارد شدید که فرد دچار اختلالات رفتاری و اختلالات سایکوتیک است استفاده میشود. برای ترک شیشه میتوان از کمکهای دکتر مهدی کریمی که یکی از تخصصهای وی ترک آمفتامین و مت است و دارای سالها تجربه موفق در ترک شیشه و آمفتامین است بهره جست.

برای دریافت نوبت روانپزشک جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.