روانپزشک و متخصص اعصاب و روان

آدرس مطب ها

مطب 1: خیابان پاسداران، خیابان گل نبی، پلاک 49، طبقه چهارم، واحد 16

مطب 2: بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان امام خمینی، پلاک ۳۷۰ طبقه اول واحد ۷

روزهای هفته

روزهای فرد

روزهای زوج

شماره تماس

021-22979460

021-66128259

بی اشتهایی عصبی

علت بی اشتهایی عصبی چیست

دکتر مهدی کریمی

دکتر مهدی کریمی

بسیاری از افراد نگران افزایش وزن بیش از حد خود هستند. اما در برخی افراد این نگرانی بصورت وسواسی دیده میشود و در نتیجه حالتی به نام بی اشتهایی عصبی بوجود میاید. بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن است که میتواند منجر به کاهش وزن شدید شود. فرد مبتلا به بی اشتهایی به کاهش مصرف کالری و وزن مشغول میشود.

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی از رژیم غذایی بسیار کم کالری استفاده می کنند و ترس بیش از حد از افزایش وزن دارند. آنها اغلب هنگام کاهش وزن احساس بهتری نسبت به خود دارند. آنها همچنین ممکن است بیش از حد معمول ورزش کنند. بی اشتهایی عصبی بیشتر در دختران نوجوان تشخیص داده میشود، اما در زنان مسن تر و جوان تر و در مردان نیز تشخیص داده میشود.

شناخت علائم بی اشتهایی عصبی

علائم بی اشتهایی عصبی

مبتلایان به بی اشتهایی عصبی همواره دنبال وزن کم کردن هستند و وزن بسیار پایین خود را به روش های مختلف حفظ میکنند. در حالی که برخی افراد محدودیت های شدیدی را برای کالری دریافتی خود اعمال می کنند، برخی دیگر بیش از حد ورزش می کنند. برخی از روش های پرخوری و پاکسازی مشابه روشی که توسط افراد مبتلا به بولیمیا استفاده می شود، استفاده میکنند. برخی دیگر از ملین ها، استفراغ یا دیورتیک ها برای خلاص شدن از شر کالری استفاده می کنند. اگر به بی اشتهایی عصبی مبتلا هستید، علائم شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناتوانی در حفظ وزن طبیعی
 • خستگی
 • بیخوابی
 • پوستی که زرد یا لکه دار است و با موهای نرم و ظریف پوشیده شده است
 • نازک شدن یا ریزش مو
 • یبوست
 • بیش از سه سیکل بدون قاعدگی
 • پوست خشک
 • فشار خون پایین


همچنین ممکن است متوجه رفتارهایی مانند:

 • ورزش بیش از حد
 • به جای خوردن غذا به اطراف بشقاب فشار دهید یا غذا را به قطعات کوچک برش دهید
 • تحریک پذیری
 • کناره گیری از فعالیت های اجتماعی
 • حالت افسردگی
 • انکار گرسنگی
 • استفاده از دیورتیک ها، ملین ها یا قرص های لاغری

همچنین در مورد جنون یا اختلالات سایکوتیک بخوانید

چه چیزی باعث بی اشتهایی عصبی می‌شود؟

علت دقیق بی اشتهایی عصبی شناخته نشده است. افرادی که دچار بی اشتهایی می شوند ممکن است تصویر بدنی منفی داشته باشند. آنها ممکن است بر روی “کامل” بودن تمرکز کنند. آنها ممکن است به دنبال راه هایی برای کنترل زندگی خود باشند. اعتقاد بر این است که عوامل دیگری مانند زیست شناسی، محیط و روانشناسی در این امر نقش دارند.

عوامل بی اشتهایی عصبی

عامل زیستی


ژنتیک و هورمون ها ممکن است بر ایجاد بی اشتهایی عصبی تأثیر بگذارند. برخی شواهد نشان می دهد که بین بی اشتهایی و سروتونین، یک ماده شیمیایی تولید شده در مغز، ارتباط وجود دارد.

عامل محیط


فشار جامعه برای لاغر به نظر رسیدن نیز ممکن است به ایجاد بی اشتهایی عصبی کمک کند. تصاویر غیرواقعی بدن از رسانه هایی مانند مجلات و تلویزیون و فضای مجازی میتواند تأثیر زیادی بر جوانان داشته باشد و در آنها میل به لاغری را برانگیزد.

عامل روانشناسی


فرد مبتلا به اختلال وسواس فکری عملی (OCD) ممکن است بیشتر مستعد حفظ رژیم غذایی سخت و رژیم ورزشی باشد که افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی اغلب از آن استفاده می کنند. این به این دلیل است که افراد مبتلا به OCD مستعد وسواس و اجبار هستند.

همچنین در مورد بیماری اسکیزوفرنی بخوانید

بی اشتهایی عصبی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما یک معاینه فیزیکی برای بررسی فشار خون و ضربان قلب شما انجام می دهد. آنها همچنین یک معاینه روانشناسی انجام میدهند یا شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع می دهند که در مورد عادات غذایی و احساسات شما سؤال می کند. آنها به دنبال هر معیاری می گردند که نشان دهد:

 • شما مصرف غذا را محدود می کنید
 • ترس از افزایش وزن دارید
 • شما با تصویر بدن مشکل دارید


پزشکتان همچنین ممکن است آزمایش های خاصی را برای شما بنویسد. آزمایش خون ممکن است برای بررسی سطح الکترولیت و عملکرد کبد و کلیه درخواست شود. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است تراکم استخوان شما را بررسی کند و یا به دنبال بی نظمی های قلبی احتمالی باشد.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش های آزمایشگاهی دیگری را برای رد سایر علل احتمالی کاهش وزن مانند بیماری سلیاک و بیماری التهابی روده تجویز کند.

درمان بی اشتهایی عصبی

درمان بی اشتهایی عصبی

یکی از بزرگترین موانع در درمان بی اشتهایی عصبی، درک این موضوع است که شما به کمک نیاز دارید. بسیاری از مبتلایان به بی اشتهایی عصبی باور ندارند که مشکلی دارند که این می تواند درمان را دشوار کند.

هدف اصلی درمان بازگرداندن بدن به وزن طبیعی و ایجاد عادات غذایی طبیعی است. یک متخصص تغذیه به شما کمک می کند تا نحوه صحیح غذا خوردن را بیاموزید و در بسیاری از موارد لازم است به روانشناس و یا یک متخصص روانپزشک مراجعه شود. همچنین ممکن است توصیه شود که خانواده شما در جلسات درمان همراه با شما شرکت کنند. برای بسیاری از افراد، بی اشتهایی عصبی یک چالش مادام العمر است.

درمان فردی

نوعی درمان به نام رفتار درمانی شناختی اغلب برای درمان بی اشتهایی عصبی استفاده میشود. CBT به تغییر افکار و رفتارهای ناسالم کمک می کند. هدف آن کمک به شما است که یاد بگیرید با احساساتتان کنار بیایید و عزت نفس برای خودتان ایجاد کنید.

خانواده درمانی

خانواده درمانی اعضای خانواده را درگیر نگه داشتن شما در مسیر تغذیه و سبک زندگی سالم می کند. خانواده درمانی همچنین به حل تعارضات درون خانواده کمک می کند. این می تواند به ایجاد حمایت برای اعضای خانواده کمک کند تا با بی اشتهایی عصبی کنار بیایند.

گروه درمانی

گروه درمانی به افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی این امکان را میدهد تا با افراد مبتلا به این اختلال ارتباط برقرار کنند. اما گاهی اوقات می تواند منجر به رقابت شود. بسیار مهم است که در گروه درمانی هایی که توسط یک متخصص پزشک واجد شرایط هدایت می شوند شرکت کنید.

دارو درمانی بی اشتهایی عصبی

در حالی که تاثیر متقن هیچ دارویی برای درمان بی اشتهایی عصبی ثابت نشده است، قرص های ضد افسردگی ممکن است برای مقابله با اضطراب و افسردگی رایج در افراد مبتلا به بی اشتهایی تجویز میشوند. این داروها ممکن است به شما احساس بهتری نسبت به خودتان و بدنتان بدهد. اما داروهای ضد افسردگی میل به کاهش وزن را کاهش نمیدهند.

همچنین در مورد اختلال اوتیسم بخوانید

دارو درمانی

بستری شدن در بیمارستان

بسته به شدت کاهش وزن شما، پزشک ممکن است بخواهد شما را برای چند روز در بیمارستان نگه دارد تا اثرات بی اشتهایی عصبی شما را درمان کند. اگر وزن شما خیلی کم باشد یا اگر دچار کم آبی شده اید، ممکن است مجبور شوید از لوله تغذیه و مایعات داخل وریدی استفاده کنید. اگر همچنان از خوردن غذا امتناع کنید یا مشکلات روانپزشکی از خود نشان بدهید، ممکن است روانپزشک، شما را برای درمانهای فشرده تر در بیمارستان بستری کند.

چشم انداز بلند مدت چیست؟

بسیاری از افراد از مشکل بی اشتهایی بهبود می یابند. اما درصد کمی از مردم این اتفاق برایشان رخ نمیدهد. در برخی اوقات این وضعیت میتواند کشنده باشد. برخی دیگر ممکن است به سایر اختلالات خوردن دچار شوند. برای برخی افراد، غلبه بر بی اشتهایی نیازمند درمان و نگهداری مادام العمر است. پیوستن به یک گروه حمایتی برای بی اشتهایی یا ارتباط مداوم با روانپزشک میتواند به افزایش احتمال بهبودی شما کمک کند.

برای دریافت نوبت جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.

اشتراک بگذارید...