دکتر مهدی کریمی

روانپزشک و متخصص اعصاب و روان

آدرس مطب ها

مطب 1: خیابان پاسداران، خیابان گل نبی، پلاک 49، طبقه چهارم، واحد 16

مطب 2: بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان امام خمینی، پلاک ۳۷۰ طبقه اول واحد ۷

روزهای هفته

روزهای فرد

روزهای زوج

شماره تماس

021-22979460

021-66128259

درمان آلزایمر

10 روش موثر برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

دکتر مهدی کریمی

دکتر مهدی کریمی

هر ساله نزدیک به 10 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل و بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند. در حالی که در حال حاضر هیچ درمان مشخصی برای این عارضه وجود ندارد ولی دانشمندان چندین دهه است که روی بیماری آلزایمر تحقیق می‌کنند تا دریابند چرا این بیماری رخ می‌دهد و بدن ما با پیشرفت این بیماری چه می‌کند. انجمن آلزایمر گزارش می‌دهد تحقیقات کنونی بر روی عوامل خطر اعم از فشار خون بالا تا عدم ورزش و اینکه چگونه سلامت مغز می‌تواند از شروع بیماری آلزایمر جلوگیری کند یا به تاخیر بیاندازد، متمرکز است.

طبق آخرین تحقیقات مربوط به زوال عقل در سراسر جهان به نظر می‌رسد دانشمندان در مورد یک چیز توافق دارند: پیشگیری از وقوع آن. چند تغییر در شیوه زندگی، از غذاهایی که می‌خورید تا روش مقابله با استرس، می‌تواند به شما در کاهش عوامل خطر کمک کند.

در اینجا راه‌های اصلی برای پیشگیری از بیماری آلزایمر با تنظیم سبک زندگی یا عادات خود آورده شده است. برای تقویت سلامت شناختی ذهن خود هرگز دیر نیست.

قدرت مغزی خود را منعطف کنید

درمان خانگی آلزایمر

الزایمر یکی از انواع اختلالات شناختی است و هر چه بیشتر خودتان و مهارت های شناختی خود را به چالش بکشید، احتمال اینکه شروع زوال عقل را کاهش دهید بیشتر می‌شود.خبر خوب این است که شما مجبور نیستید برای داشتن ذهن فعال، یک فعالیت تحصیلی و درسی برای خودتان ایجاد کنید زیرا برنامه های مختلفی برای آن وجود دارد که کار را راحتتر میکند.

تحقیقات منتشر شده به آموزش شناختی به عنوان راهی برای حفظ عملکرد شناختی و بهبود برخی از جنبه های حافظه اشاره می‌کند. تحقیقات آنها نشان داد که بازی‌های فکری آنلاین و بازی‌های مبتنی بر مهارت حافظه می‌تواند حافظه و مهارت‌های استدلالی را بهبود بخشد و همچنین به بزرگسالان بالای 50 سال کمک می‌کند تا کارهای روزمره مانند حمل‌ونقل عمومی و معنای مالی شخصی را آسان تر از افراد دیگر انجام دهند.

به یک زبان دوم صحبت کنید

یادگیری یک زبان دیگر غیر از زبان مادری می‌تواند در طول سفر بین المللی بعدی به شما کمک کند تا ارتباط راحتتری با افراد دیگر برقرار کنید. اما یادگیری یک زبان جدید می‌تواند به بهبود مهارت‌های شناختی شما نیز کمک کند و به جلوگیری از زوال عقل و بیماری آلزایمر کمک کند. مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا گزارش می دهد که دوزبانگی مادام العمر می‌تواند از زوال شناختی جلوگیری کند و ممکن است به تاخیر در شروع زوال عقل کمک کند.

کلینیک حافظه گلاسکو بیان می‌کند افرادی که زبان جدیدی یاد می‌گیرند، بعداً کمتر دچار زوال عقل و آلزایمر می‌شوند. در حالی که این استدلال هنوز کاملا ثابت نشده است ولی به نظر می‌رسد که یادگیری یک زبان جدید می تواند باعث انعطاف پذیری در مغز شود و به کاهش احتمال زوال عقل یا حتی تاخیر در شروع آن کمک کند.

همچنین در مورد بیماری پارکینسون بخوانید

مثل مدیترانه ای ها غذا میل کنید

غذای مدیترانه ای

در دهه های گذشته، تحقیقات زیادی ارتباط قوی بین زوال عقل و رژیم غذایی پیدا کرده اند. انجمن آلزایمر گزارش می‌دهد که تغذیه سالم برای قلب نیز ممکن است به اندازه قلب از مغز محافظت کند.

در حال حاضر، 2 رژیم غذایی وجود دارد که ممکن است بیشترین سود را برای کاهش خطر زوال عقل داشته باشند: رژیم غذایی DASH و رژیم غذایی مدیترانه ای. رژیم غذایی DASH یا رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون، بر مصرف بیشتر سبزیجات، غلات کامل، ماهی، مرغ، لوبیا و روغن های گیاهی تمرکز دارد. به طور مشابه، رژیم غذایی مدیترانه ای از مصرف گوشت قرمز جلوگیری می‌کند و در عوض مصرف غلات، میوه ها، سبزیجات، ماهی و روغن زیتون بیشتری را به افراد توصیه می‌کند.

از ضربه به سر خود محافظت کنید

ضربه به سر در هر مرحله از زندگی می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را در آینده افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است که بزرگسالان با سابقه ترومای متوسط ​​مغزی در مقایسه با همسالان خود بدون سابقه تروما، دو برابر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در اواخر زندگی هستند. برای کسانی که سابقه آسیب مغزی شدید تروماتیک داشتند، خطر ابتلا به زوال عقل بیش از چهار برابر شد.

چگونه میشود مغز خود را ایمن نگه داشت؟ انجمن آلزایمر بستن کمربند ایمنی را به عنوان اولین قدم عالی توصیه می‌کند. همچنین می‌توانید از طریق تمرینات تعادلی و ایجاد یک محیط امن در خانه، برای کاهش خطر سقوط خود تمرین کنید. از آنجایی که زمین خوردن علت آسیب سر در بسیاری از افراد مسن است، انجام تنظیماتی در خانه برای کاهش خطر سقوط یک تصمیم عاقلانه برای محافظت از بدن و مغز شما است.

بیماری آلزایمر

صرف شام را با یکی از دوستانتان برنامه ریزی کنید

تحقیقات اخیر به همه ما یک دلیل دیگر برای برقراری ارتباط با یک دوست یا ایجاد روابط جدید با همسایگان داده است. به عنوان مثال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش می دهد که انزوای اجتماعی با افزایش 50 درصدی خطر زوال عقل علاوه بر سایر شرایط پزشکی جدی مرتبط است.

علاوه بر این، مطابق با تحقیقات منتشر شده بزرگسالانی را به مدت 28 سال بررسی کرد تا ببیند چگونه سبک زندگی می تواند بر پیری از جمله مهارت های شناختی تأثیر بگذارد. آنها دریافتند کسانی که تماس اجتماعی مکرر داشتند، تأثیر مثبتی بر مغز خود گذاشته، «ذخیره شناختی» ایجاد کردند، استرس خود را کاهش دادند و سایر رفتارهای سالم در آنها شکل گرفت.

حرکات ورزشی انجام دهید

بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل با سایر شرایط سلامتی مانند فشار خون بالا مرتبط است. بهترین راه برای کاهش فشار خون و به تبع آن کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل چه می‌باشد؟ ورزش.

ورزش و افسردگی

برای مشاهده فواید، نیازی به ایجاد یک برنامه ورزشی دقیق ندارید. در واقع، فقط بستن بند کفش‌هاتون و پیاده‌روی سریع در محله می‌تواند برای افزایش جریان خون و اکسیژن به مغزتان کافی باشد.

استرس خود را کاهش دهید

هر نوع استرس طولانی مدت می‌تواند به سلامت جسمی و روحی ما آسیب برساند که این میتواند به سلامت شناختی ما نیز گسترش یابد.

خوشبختانه، شیوه های خوب پیشگیری از استرس و مکانیسم های مقابله ای می‌تواند به شما در مدیریت استرس روزانه کمک کند تا مزمن و مضر نشود. سعی کنید روزانه نفس عمیق بکشید، دعا کنید یا یادداشت برداری کنید تا استرس را کاهش دهید. همچنین می‌توانید مدیتیشن را به برنامه منظم خود اضافه کنید. مجله بیماری آلزایمر گزارش می‌دهد که استفاده از برخی تکنیکهای مدیتیشن می‌تواند به تقویت حافظه و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند.

همچنین در مورد اضطراب پس از سانحه بخوانید

سیگار نکشید!

اعتیاد به گل

مدت‌هاست که ثابت شده سیگار با عوارض جدی سلامت جسمانی از فشار خون بالا تا افزایش خطر سرطان مرتبط است. با این حال، سیگار کشیدن همچنین می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا بیماری آلزایمر یا زوال عقل را افزایش دهد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، نزدیک به 14 درصد از موارد بیماری آلزایمر در سراسر جهان به طور بالقوه به سیگار نسبت داده می‌شود.

با پزشک خود در مورد تکنیک های ترک سیگار یا سومصرف مواد مخدر که می‌تواند برای شما مفید باشد صحبت کنید.

مراقب فشار خون خود باشید

متخصصان سلامت موافقند که قلب سالم اغلب به مغز سالم منجر می‌شود. مطمئن شوید که شما و پزشکتان به فشار خون خود توجه کافی دارید و تمام تلاش خود را برای حفظ آن در سطح سالم انجام می‌دهید. هر گونه داروی تجویز شده برای کنترل آن را مصرف کنید، خوب غذا بخورید و ورزش روزانه را به برنامه منظم خود اضافه کنید.

گروه های سالمندان را در نظر بگیرید

درمان آلزایمر

ارتباط با گروه های سالخورده در حفظ سلامت شناخت و سلامت کلی شما بسیار آسان‌تر از زمانی که در خانه تنها زندگی می‌کردید، می‌کند. ارتباط با این گروهها فراتر از فرصت های اجتماعی شدن، کلاس های تناسب اندام و تغذیه سالم در هر مرحله ارائه می‌دهند. آنها مرکز فعالیت برای بزرگسالان دیگری هستند که می‌خواهند سلامتی را نقطه کانونی خود در دوران بازنشستگی قرار دهند.

همچنین برخی روشهای نوین استفاده شده در درمان افسردگی نیز می‌تواند با افزایش تمرکز و بهبود حافظه در فرد همراه باشند که در این مورد میتوان به تاثیر rTMS در ترمیم حافظه اشاره نمود.

برای دریافت نوبت روانپزشک جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.