دکتر مهدی کریمی

روانپزشک و متخصص اعصاب و روان

آدرس مطب ها

مطب 1: خیابان پاسداران، خیابان گل نبی، پلاک 49، طبقه چهارم، واحد 16

مطب 2: بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان امام خمینی، پلاک ۳۷۰ طبقه اول واحد ۷

روزهای هفته

روزهای فرد

روزهای زوج

شماره تماس

021-22979460

021-66128259

ترک متادون

ترک متادون

Picture of دکتر مهدی کریمی

دکتر مهدی کریمی

متادون یک داروی تجویزی است که برای درمان دردهای شدید استفاده می شود. همچنین برای درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر مانند هروئین و درمان اعتیاد به تریاک استفاده می‌شود و اغلب یک درمان بسیار مفید و موثر برای کسانی است که به این منظور به آن نیاز دارند و در این مقاله به ترک متادون بیشتر خواهیم پرداخت.

متادون خود یک ماده افیونی است و می تواند اعتیادآور باشد. این امکان وجود دارد که برخی از افراد در اثر مصرف متادون به آن معتاد شوند زیرا از آن برای ترک مواد مخدر دیگر استفاده می‌کنند.

هنگامی که بعد از مدتی مصرف متادون را قطع میکنید، ممکن است علائم ترک را تجربه کنید. ترک متادون میتواند یک تجربه دردناک باشد. شما باید خطرات و مزایای مرتبط با متادون درمانی را با روانپزشک خود در میان بگذارید زیرا میتوانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا درمان طولانی مدت یا قطع متادون برای شما مناسب است یا خیر.

جدول زمانی و علائم ترک متادون

علائم ترک متادون، که گاهی اوقات به عنوان سم زدایی متادون نیز شناخته میشود، معمولاً حدود 24 تا 36 ساعت پس از مصرف دارو ظاهر میشود. فرآیند سم زدایی توسط پزشک نظارت میشود. مدت زمان این فرآیند از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما ممکن است از 2 تا 3 هفته تا 6 ماه طول بکشد.

علائم ترک متادون

اگر در 30 ساعت اولی که مصرف متادون را متوقف میکنید، موارد زیر را تجربه کنید، ممکن است دچار علائم ترک مصرف شده باشید:

 • خستگی
 • اضطراب
 • بی قراری
 • تعریق
 • چشمان خیس
 • آبریزش بینی
 • خمیازه
 • مشکل خواب

در ابتدا، علائم ترک متادون ممکن است شبیه آنفولانزا باشد. اما بر خلاف آنفولانزا، علائم ترک متادون میتواند برای چند روز بصورت شدید باقی بماند. علائم خاص ممکن است پس از حدود سه روز به اوج خود برسد. این شامل:

 • درد عضلانی
 • مور مور شدن
 • حالت تهوع شدید
 • استفراغ
 • گرفتگی عضلات
 • اسهال
 • افسردگی
 • تمایل به مواد مخدر

علائم احتمالاً در هفته اول در بدترین حالت خود خواهند بود. برخی از علائم ممکن است حتی بیشتر از یک هفته طول بکشد که شامل داشتن سطح پایین انرژی، اضطراب، مشکلات خواب و افسردگی است.

ترک متادون می تواند باعث ایجاد ناراحتی زیادی در فرد گردد و خطر بازگشت به مصرف سایر مواد افیونی میتواند افزایش یابد.

همچنین در مورد عوارض اعتیاد گل بخوانید

ترک متادون

ترک متادون دشوار است، بنابراین بهتر است سعی نکنید آن را به تنهایی انجام دهید. هر گونه مشکلی را که دارید به روانپزشک خود اطلاع دهید تا در صورت بروز علائم ترک متادون به درمان آن کمک کند.

سم زدایی متادون

سم زدایی با متادون زمانی ایمن ترین و کارآمدترین روش است که در یک مرکز درمانی یا بیمارستان معتبر انجام شود.

مصرف کنندگان متادون باید همیشه زیر نظر یک روانپزشک اقدام به سم زدایی کنند تا اطمینان حاصل شود که بیمار سم زدایی را با خیال راحت انجام می دهد و شانس بهبود موفقیت آمیز را افزایش می دهد.

بیشتر سم زدایی های پزشکی باعث کاهش مصرف دارو یا کاهش دوز مصرف کننده در طی چند هفته می شود. با این حال، کاهش مصرف متادون زمان بیشتری می برد.

درمان دارویی برای ترک متادون

پزشک شما می تواند درمان هایی را برای کاهش علائم ترک ارائه دهد. این درمان ها احتمال بهبودی کامل شما را بسیار بیشتر می‌کند. بوپرنورفین، نالوکسان و کلونیدین داروهایی هستند که برای کوتاه کردن روند ترک و تسکین برخی از علائم مرتبط ترک متادون استفاده می‌شوند.

متادون درمانی هدایت شده

یک روانپزشک مصرف متادون و پاسخ شما را کنترل می کند تا مطمئن شود که روند ترک بی خطر و موثر است. پزشک درمان را تا زمانی ادامه می دهد که بدن شما دیگر به متادون نیاز نداشته باشد.

حمایت عاطفی

اعتیاد متادون

حمایت گروهی می تواند برای بهبود بلندمدت حیاتی باشد. در برخی موارد، شما ممکن است حمایت زیادی از خانواده خود پیدا نکنید زیرا آنها ممکن است نتوانند درک درستی داشته باشند. جست‌وجوی سایر کاربران متادون در حال بهبودی و ارتباط با آنها می‌تواند به شما کمک کند افرادی را بیابید که درک درستی از روند درمان دارند و به شما کمک می‌کند در مسیر بهبودی خود بمانید.

اهمیت پیشگیری از عود

هنگامی که دیگر متادون مصرف نمی کنید، بسیار مهم است که دوباره به مواد افیونی که قبلاً استفاده میکرده اید برنگردید. افرادی که از سوء مصرف مواد افیونی بهبود می یابند نسبت به عموم مردم در معرض خطر مرگ بیشتری هستند.

همچنین در مورد درمان شخصیت ضد اجتماعی مطالعه بفرمایید.

با پزشک خود صحبت کنید

سوء استفاده از مواد افیونی می‌تواند تهدید کننده حیات یک فرد باشد. برداشتن گام‌هایی برای بهبودی قابل تحسین است و سلامت بلندمدت شما را بهبود می‌بخشد. در حالی که ترک هر ماده اعتیاد آور ممکن است دشوار باشد، مزایای طولانی مدت آن بسیار بیشتر از خطرات آن است.

با پزشک خود صحبت کنید زیرا درمان با متادون ممکن است مفید باشد زیرا استفاده نادرست از سایر داروهای مخدر را متوقف می کنید. با کاهش متادون، متخصص روانپزشک پیشرفت شما را زیر نظر خواهد داشت و می تواند به تسهیل روند ترک برای بهبود شانس بهبودی شما کمک کند.

برای دریافت نوبت روانپزشک جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.