دکتر مهدی کریمی

روانپزشک و متخصص اعصاب و روان

آدرس مطب ها

مطب 1: خیابان پاسداران، خیابان گل نبی، پلاک 49، طبقه چهارم، واحد 16

مطب 2: بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان امام خمینی، پلاک ۳۷۰ طبقه اول واحد ۷

روزهای هفته

روزهای فرد

روزهای زوج

شماره تماس

021-22979460

021-66128259

اختلال سلوک

اختلال سلوک در کودکان چیست؟

Picture of دکتر مهدی کریمی

دکتر مهدی کریمی

اختلال سلوک گروهی از مشکلات رفتاری و عاطفی است که جزئی از اختلالات روانپزشکی کودکان محسوب میشود و معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی شروع میشود. کودکان و نوجوانان مبتلا به این اختلال در پیروی از قوانین و رفتار به شیوه ای قابل قبول اجتماعی مشکل دارند.

آنها ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه، مخرب و فریبکارانه از خود نشان دهند که میتواند حقوق دیگران را نقض کند. بزرگسالان و سایر کودکان ممکن است آنها را به عنوان یک “شخصیت بد” درک کنند تا اینکه دارای یک بیماری روانی باشند.

اگر فرزند شما اختلال سلوک دارد، ممکن است سرسخت و با اعتماد به نفس به نظر برسد. با این حال، در واقعیت، کودکانی که اختلال سلوک دارند اغلب ناامن هستند و برخی افراد به اشتباه معتقدند که افراد مبتلا به این اختلال تنها دارای شخصیتی پرخاشگر هستند.

انواع اختلال سلوک

سه نوع اختلال سلوک وجود دارد. آنها بر اساس سنی که اولین علائم اختلال در آن رخ می دهد طبقه بندی میشوند:

 • سلوک در شروع دوران کودکی زمانی رخ می دهد که علائم اختلال سلوک قبل از 10 سالگی ظاهر شود.
 • شروع نوجوانی زمانی رخ می دهد که علائم اختلال سلوک در سال های نوجوانی ظاهر شود.
 • شروع نامشخص به این معنی است که سنی که برای اولین بار اختلال سلوک رخ می دهد ناشناخته است.
استرس کودکان

برخی از کودکان مبتلا به اختلال سلوک با عواطف اجتماعی محدود تشخیص داده می شوند. کودکان مبتلا به این اختلال رفتاری خاص اغلب به عنوان بی احساس و بی احساس توصیف می شوند.

علائم اختلال سلوک چیست؟

کنترل کودکانی که اختلال سلوک دارند اغلب سخت است و آنها معمولا تمایلی به پیروی از قوانین ندارند. آنها بدون در نظر گرفتن عواقب اعمال خود به صورت تکانشی عمل میکنند. آنها همچنین احساسات دیگران را در نظر نمیگیرند. اگر فرزند شما به طور مداوم یک یا چند مورد از رفتارهای زیر را نشان دهد، ممکن است اختلال سلوک داشته باشد:

 • رفتار تهاجمی
 • رفتار فریبکارانه
 • رفتار مخرب
 • نقض قوانین

رفتار پرخاشگرانه

علائم کلی اختلالات پرخاشگری در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ترساندن یا قلدری دیگران
 • تجاوز عمدی به افراد یا حیوانات
 • مجبور کردن کسی به فعالیت جنسی
 • استفاده از یک سلاح

رفتار فریبکارانه

رفتار فریبکارانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دروغ گویی
 • شکستن و وارد شدن
 • دزدی
 • جعل

رفتار مخرب

رفتار مخرب ممکن است شامل آتش سوزی و سایر تخریب عمدی اموال باشد.

همچنین در مورد اختلال دوقطبی بخوانید

نقض قوانین

اختلالات روانپزشکی کودکان

نقض قوانین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فرار از مدرسه
 • فرار از خانه
 • مصرف مواد مخدر و الکل
 • انجام رفتار های جنسی

در سنین بسیار پایین پسرانی که دارای اختلال سلوک هستند بیشتر از دختران رفتارهای پرخاشگرانه و مخرب نشان می دهند. دختران بیشتر مستعد رفتارهای فریبکارانه و قانون شکن هستند. همچنین، علائم اختلال سلوک میتواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.

چه چیزی باعث اختلال سلوک می شود؟

عوامل ژنتیکی و محیطی ممکن است در ایجاد اختلال سلوک نقش داشته باشند.

دلایل ژنتیکی

آسیب به لوب پیشانی مغز با اختلال سلوک مرتبط است. لوب پیشانی بخشی از مغز شما است که مهارت های شناختی ضروری مانند حل مسئله، حافظه و بیان عاطفی را تنظیم می کند. همچنین خانه شخصیت شماست.

لوب فرونتال در یک فرد مبتلا به اختلال سلوک ممکن است به درستی کار نکند، که می تواند از جمله موارد زیر را ایجاد کند:

 • عدم کنترل تکانه
 • کاهش توانایی برای برنامه ریزی اقدامات آینده
 • کاهش توانایی یادگیری از تجربیات منفی گذشته


آسیب لوب فرونتال ممکن است ژنتیکی یا ارثی باشد یا ممکن است در اثر آسیب مغزی به دلیل آسیب ایجاد شود. یک کودک همچنین ممکن است ویژگی های شخصیتی که معمولا در اختلال سلوک دیده می شود را به ارث ببرد.

عوامل محیطی

عوامل محیطی مرتبط با اختلال سلوک عبارتند از:

 • کودک آزاری
 • یک خانواده ناکارآمد
 • والدینی که مواد مخدر یا الکل مصرف می کنند
 • فقر

اختلال سلوک چگونه تشخیص داده می شود؟

درمان اختلال سلوک

اگر کودک شما علائم اختلال سلوک را نشان می دهد، باید توسط یک متخصص اعصاب و روان ارزیابی شود. متخصص از شما و فرزندتان در مورد الگوهای رفتاری آنها برای تشخیص بیماری سوال می پرسد. برای تشخیص اختلال سلوک، فرزند شما باید حداقل سه رفتار را که در اختلال سلوک مشترک است، نشان دهد.

فرزند شما نیز باید حداقل یکی از رفتارها را در 6 ماه گذشته نشان داده باشد. مشکلات رفتاری نیز باید به طور قابل توجهی فرزند شما را از نظر اجتماعی یا در مدرسه آسیب برساند.

همچنین در مورد عوارض کشیدن گل بخوانید

اختلال سلوک چگونه درمان می شود؟

اما درمان اختلال سلوک به چه صورت است؟ کودکان مبتلا به اختلال سلوک که در خانه‌هایی که مورد آزار قرار میگیرند، زندگی می‌کنند باید به خانه‌هایی امن منتقل شوند. اگر سوء استفاده وجود نداشته باشد، متخصص اعصاب و روان فرزند شما از رفتار یا گفتار درمانی استفاده می کند تا به کودک شما کمک کند تا یاد بگیرد چگونه احساسات خود را به درستی بیان یا کنترل کند.

متخصص مراقبت های روانی همچنین به شما یاد می دهد که چگونه رفتار فرزندتان را مدیریت کنید. اگر فرزند شما اختلال روانی دیگری مانند انواع افسردگی یا اختلال توجه در کودکان (ADHD) داشته باشد، متخصص اعصاب و روان ممکن است داروهایی را برای درمان آن بیماری نیز تجویز کند.

از آنجایی که ایجاد نگرش ها و الگوهای رفتاری جدید به زمان نیاز دارد، کودکان مبتلا به اختلال سلوک معمولاً به درمان طولانی مدت نیاز دارند. با این حال، درمان زودهنگام ممکن است پیشرفت اختلال را کاهش دهد یا شدت رفتارهای منفی را کاهش دهد.

دارودرمانی

علائم اختلال سلوک

دارودرمانی ممکن است به عنوان یک درمان کمکی برای اختلال سلوک و شرایط همراه در نظر گرفته شود. در حالی که هیچ داروی رسمی تایید شده برای این اختلال وجود ندارد، دارودرمانی ممکن است به علائم خاصی کمک کند. مطالعات بیشتری برای ارزیابی نقش دارودرمانی برای اختلال سلوک مورد نیاز است.

از مهمترین درمانهای دارویی برای کودکان مبتلا به اختلال سلوک داروهای محرک مثل ریتالین یا دکسدرین، داروهای ضد افسردگی و آنتی دیپرسانت مانند بوپروپیون و قرص فلوکستین و همینطور داروهای ضد تشنج و قرص لیتیوم میباشد که با توجه به ابعاد و گستره بیماری توسط روانپزشک تجویز میشود.

داروهای محرک

دکستروآمفتامین (دکسدرین) و متیل فنیدات (ریتالین) امیدبخش ترین داروهایی هستند که در درمان اختلال سلوک استفاده میشوند. با این حال، در مورد اثربخشی محرک در این بیماری اتفاق نظر وجود ندارد. داروهای محرک ارزیابی شده در مطالعات نشان داده اند که در مقایسه با دارونما در کاهش پرخاشگری، عمدتاً در بیماران مبتلا به ADHD به عنوان یک بیماری همراه، موثر هستند.

داروهای ضد افسردگی

طبق مطالعاتی مصرف قرص بوپروپیون برای استفاده در افراد دارای اختلال کم توجهی و اختلال سلوک، بی‌خطر و مؤثر است. فلوکستین (پروزاک) نیز با کاهش قابل توجهی در رفتارهای تکانشی-پرخاشگرانه در بزرگسالان مبتلا به اختلال شخصیت همراه بود. در حالی که برخی بحث ها وجود دارد، نگرانی در مورد اثرات قلبی داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای در کودکان وجود دارد. مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) ممکن است به ویژه در درمان کودکان مبتلا به اختلال سلوک و افسردگی اساسی همراه مفید باشد.

همچنین در مورد بیماری اسکیزوفرنی بخوانید

چشم انداز بلند مدت کودکان مبتلا به اختلال سلوک چیست؟

چشم انداز بلندمدت اختلال سلوک به میزان شدت و فراوانی مشکلات رفتاری و عاطفی کودک شما بستگی دارد.

کودکانی که به طور مداوم رفتارهای بسیار پرخاشگرانه، فریبکارانه یا مخرب از خود نشان می دهند، چشم انداز ضعیف تری دارند. در صورت وجود سایر بیماری های روانی، چشم انداز بدتر می شود. با این حال، تشخیص سریع و دریافت درمان جامع می تواند به طور قابل توجهی دیدگاه کودک شما را بهبود بخشد.

پس از دریافت درمان برای اختلال سلوک و هر شرایط زمینه‌ای دیگر، فرزند شما شانس بسیار بیشتری برای بهبود قابل توجه و امید به آینده‌ای موفق‌تر خواهد داشت.

اختلال اضطراب در کودکان

والدین و مراقبان نیز باید به دنبال درمان باشند. یادگیری نحوه مدیریت کودک اختلال سلوک می تواند برای کودک و نوجوان مفید باشد و استرس کودکان را در خانواده یا محیط اجتماعی کاهش دهد.

بدون درمان، کودک شما ممکن است مشکلات مداوم داشته باشد. آنها ممکن است نتوانند خود را با خواسته های بزرگسالی وفق دهند، که می تواند منجر به مشکلات روابط و ناتوانی در حفظ شغل شود. آنها همچنین در معرض افزایش خطر سوء مصرف مواد مخدر و مشکل در اجرای قانون هستند.

حتی ممکن است کودک شما وقتی به بزرگسالی می رسد دچار اختلال شخصیتی مانند اختلال شخصیت ضد اجتماعی شود. به همین دلیل است که تشخیص زودهنگام و درمان بسیار مهم است. هر چه کودک شما زودتر تحت درمان یک روانپزشک خوب قرار گیرد، چشم انداز بهتری نسبت به آینده دارد.

برای دریافت نوبت روانپزشک جهت مشاوره و درمان با ما در تماس باشید.